Ben jij een hoestlogopedist?
Noem jij jezelf naast stemlogopedist ook hoestlogopedist? Wanneer je op de hoogte bent van de nieuwe richtlijn Chronische hoest (2026) en scholing hebt gehad op dit gebied kun je jezelf nu ook hoestlogopedist gaan noemen.
In de nieuwe richtlijn wordt het accent gelegd op het oprichten van multidisciplinaire teams (longarts, KNO-arts en logopedist) om zo via een stroomdiagram (eerst behandeling medische prikkels, uitleg over niet-medische prikkels, daarna hoestlogopedie en daarna eventueel hoestdempende medicatie) samen te werken. Het doel is verbetering van kwaliteit van leven van de patiënt met chronische hoest.
Mensen met chronische hoest hebben deze klacht gemiddeld 8 jaar. Na het uitsluiten van medische prikkels (astma, post-nasaldrip of maagzuur) komt de hoestlogopedist in beeld.

Cough hypersensitivity syndrome
Heel vaak is de overprikkelde hoestzenuw de oorzaak van chronische hoest. In de logopedische behandeling besteed je aandacht aan psycho-educatie en hoestcontroletechnieken. Het accent ligt op het verminderen van gevoeligheid voor hoesten, aanleren van hoestcontroletechnieken, verhogen van de hoestdrempel, verminderen van laryngeale irritatie en verminderen van frequentie en ernst van het hoesten. Speich-C en aanvullende technieken behoren allemaal tot hoestlogopedie.
Hoe kun je professionaliseren?
- Volg scholing bij Hoestpoli Zwolle.
- Nodig Heleen van Woudenberg en Marjolein Frelier van Hoestpoli Reinier de Graaf (beiden werkzaam in Voorburg) uit voor een bijeenkomst van je stemkwaliteitskring of stempraktijk.
- Vermeld op je website dat je ook een hoestlogopedist bent.
- Bekijk de Richtlijn Chronische hoest (2026)
- Lees NRC-artikel (2024) “Als hoesten het leven gaat beheersen”
- Luister naar de NRC Podcast Onbehaarde apen (2024) “Wat als je niet meer kan stoppen met hoesten?”

Neem voor meer informatie contact op met Heleen van Woudenberg of Marjolein Frelier.
Marjolein Frelier, logopedist
070-3401374 / 06-20855144




Opmerkingen